W innych językach: Deutsch English Français 日本語 한국어 Русский 简体中文

Proces wzbogacania metodą Kovarexa

From Official Factorio Wiki
Revision as of 17:42, 30 May 2020 by Lk (talk | contribs) (Created)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
Kovarex enrichment process.png
Proces wzbogacania metodą Kovarexa

Receptura

Time.png
60
+
Uranium-235.png
40
+
Uranium-238.png
5
Uranium-235.png
41
+
Uranium-238.png
2

Łącznie surowce

Time.png
60
+
Uranium-235.png
40
+
Uranium-238.png
5

Rodzaj prototypu

recipe

Nazwa wewnętrzna

kovarex-enrichment-process

Wymagane technologie

Kovarex enrichment process (research).png

Produkowane w

Centrifuge.png

Proces Kovareksa jest jedną z metod przetwarzania (wzbogacania) uranu przy użyciu wirówek. Proces ten, do zainicjowania, potrzebuje dużych ilości rzadkiego izotopu 235U, ale pozwala na lepsze wykorzystanie rudy uranowej.

Przeznaczenie

W wyniku przetwarzania rudy uranowej, na każde 10 jednostek rudy uzyskuje się 1 jednostkę uranu 235U, z prawdopodobieństwem 0.007 (0.7%), albo 1 jednostkę uranu 238U, z prawdopodobieństwem 0.993 (99.3%). Z rozkładu prawdopodobieństwa wynika, że uran 235 uzyskiwany jest średnio co 143 cykle pracy wirówki (aczkolwiek nie ma na to gwarancji). Jest to obecnie jedyny przypadek w grze, gdzie produkcja jest uzależniona od zdarzeń losowych.

Uran 235 jest potrzebny do wytwarzania paliwowych ogniw uranowych oraz, w bardzo dużych ilościach, do budowy bomb jądrowych. Ze względu na stosunkowo niewielkią zawartość tego izotopu w rudzie, jego produkcja jest dość powolna i powoduje powstawanie dużej ilości uranu 238 jako produktu ubocznego. Proces Kovareksa pozwala na zwiększenie produkcji bardziej użytecznego 235U i jednocześnie pozbycie się nadmiaru 238U.

Należy jednak zaznaczyć, że izotop 238U nie jest całkowicie bezużyteczny. Wykorzystuje się go do produkcji amunicji uranowej (karabinowej oraz artyleryjskiej, w tym także wybuchowej) oraz ogniw uranowych (jako drugi składnik obok 235U). W związku z powyższym, nie jest zalecane przetwarzanie całego zapasu uranu 238 w procesie Kovareksa. W razie wystąpienia braku 238U, pewne jego ilości można odzyskać ze zużytych ogniw paliwowych.

Ciekawostki

  • Nazwa technologii pochodzi od nazwiska Michala Kovaříka, głównego twórcy Factorio i współwłaściciela Wube, który posługuje się nickiem kovarex. [1]
  • Proporcje izotopów uranu w grze są zbliżone do występujących faktycznie na świecie, wynoszących 0.72% 235U i 99.28% 238U. Uran 235 jest najbardziej rozpowszechnionym izotopem rozszczepialnym uranu, jednak by można było go wykorzystać w reakcjach rozpadu, prowadzi się jego wzbogacanie przy użyciu wirówek. Izotop 235U jest lżejszy, w związku z czym koncentruje się przy osi wirówki.
  • Amunicja uranowa produkowana jest z wykorzystaniem uranu zubożonego, produktu ubocznego w procesie wzbogacania. Uran zubożony składa się w większości z izotopu 238U, który jest słabo radioaktywny. Jego główną cechą, decydującą o wykorzystaniu w produkcji amunicji jest wysoka gęstość oraz skłonność do samozapłonu jego odłamków (piroforyczność). Ponadto, uran, podobnie jak inne metale ciężkie, jest toksyczny.


Zobacz również