W innych językach: Čeština Deutsch English Français 日本語 Nederlands Русский Українська 简体中文

Magazynowanie

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search

Magazynowanie jest ogólnym pojęciem przechowywania przedmiotów. Nie zawsze jest konieczne przechowywanie dużej ilości przedmiotów. Częściej przechowujemy mniejsze ilości produktów pośrednich (które są na bieżąco zużywane) niż tworzymy dedykowane jakiemuś przedmiotowi duże magazyny.

Przegląd

  • Stos: podstawowa jednostka przechowywania przedmiotów. Przedmioty grupują się w stosie o określonej maksymalnej liczbie przedmiotów. Stos umieszczany jest w gnieździe ekwipunku.
  • Skrzynie: najczęstsza forma przechowywania przedmiotów.
  • Pojazdy: mogą przechowywać znaczne ilości przedmiotów.
  • Taśmociągi: ilość przedmiotów na taśmie transportowej może być zwodniczo wysoka, zwłaszcza na przystanku kolejowym i na produkcji, gdzie należy to wziąć pod uwagę. Rozdzielacze i podziemne taśmociągi również przechowują niewielką ilość przedmiotów.

Proste bufory

Najbardziej powszechna forma przechowywania, bufory, jest przydatna, gdy fabryka wykorzystuje zasoby tylko sporadycznie. Tworząc bufor, można mieć pewność, że buforowany zasób będzie zawsze obecny, gdy będzie potrzebny, co jest bardzo ważne w przypadku produktów, których produkcja jest powolna. Buforów można również użyć, aby zapewnić ciągłą produkcję lub wydobywanie określonych przedmiotów.

Oto kilka przykładów buforów:

Taśmociągi przechowują około 80 przedmiotów na 10 taśmociągów, gdy używane są obie strony taśmociągu.
Skrzynie mogą być używane do tworzenia większych buforów przedmiotów.
  • Bufor maszynowy
Automaty montażowe i inne maszyny produkcyjne mogą pomieścić bardzo małą ilość przedmiotów w gnieździe wyjściowym. Przestaną działać, dopóki te przedmioty nie zostaną opróżnione.

Magazynowanie płynów

Główny artykuł: Obsługa płynów

Płyny nie są przedmiotami i posiadają własną, dedykowaną infrastrukturę. Zbiorniki mogą przechowywać jednocześnie tylko jeden typ płynu, w przeciwieństwie do skrzyń, które mogą przechowywać jednocześnie różne przedmioty.

Płyny można przechowywać w jednym z następujących pojemników:

  • Zbiornik: odpowiednik skrzyni dla płynów. Mieści do 25,000 jednostek płynu.
  • Cysterna kolejowa: zbiornik, ale można go przewozić koleją.
  • Rura: odpowiednik pasa transportowego do płynów.
  • Beczki: większość płynów w grze (z wyjątkiem pary wodnej) można umieścić w beczkach, które zawierają 50 jednostek płynu każda. Z beczkami można obchodzić się jak z każdym innym przedmiotem.

Zobacz również