W innych językach: Deutsch English Français 日本語 한국어 Русский Українська 简体中文

Proces wzbogacania metodą Kovarexa

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search
Kovarex enrichment process.png
Proces wzbogacania metodą Kovarexa

Receptura

Time.png
60
+
Uranium-235.png
40
+
Uranium-238.png
5
Uranium-235.png
41
+
Uranium-238.png
2

Łącznie surowce

Time.png
60
+
Uranium-235.png
40
+
Uranium-238.png
5

Rodzaj prototypu

recipe

Nazwa wewnętrzna

kovarex-enrichment-process

Wymagane technologie

Kovarex enrichment process (research).png

Produkowane w

Centrifuge.png

Proces Kovareksa jest jedną z metod przetwarzania (wzbogacania) uranu przy użyciu wirówek. Proces ten, do zainicjowania, potrzebuje dużych ilości rzadkiego izotopu 235U, ale pozwala na lepsze wykorzystanie rudy uranowej.

Przeznaczenie

W wyniku przetwarzania rudy uranowej, na każde 10 jednostek rudy uzyskuje się 1 jednostkę uranu 235U, z prawdopodobieństwem 0.007 (0.7%), albo 1 jednostkę uranu 238U, z prawdopodobieństwem 0.993 (99.3%). Z rozkładu prawdopodobieństwa wynika, że uran 235 uzyskiwany jest średnio co 143 cykle pracy wirówki (aczkolwiek nie ma na to gwarancji). Jest to obecnie jedyny przypadek w grze, gdzie produkcja jest uzależniona od zdarzeń losowych.

Uran 235 jest potrzebny do wytwarzania paliwowych ogniw uranowych oraz, w bardzo dużych ilościach, do budowy bomb jądrowych. Ze względu na stosunkowo niewielkią zawartość tego izotopu w rudzie, jego produkcja jest dość powolna i powoduje powstawanie dużej ilości uranu 238 jako produktu ubocznego. Proces Kovareksa pozwala na zwiększenie produkcji bardziej użytecznego 235U i jednocześnie pozbycie się nadmiaru 238U.

Należy jednak zaznaczyć, że izotop 238U nie jest całkowicie bezużyteczny. Wykorzystuje się go do produkcji amunicji uranowej (karabinowej oraz artyleryjskiej, w tym także wybuchowej) oraz ogniw uranowych (jako drugi składnik obok 235U). W związku z powyższym, nie jest zalecane przetwarzanie całego zapasu uranu 238 w procesie Kovareksa. W razie wystąpienia braku 238U, pewne jego ilości można odzyskać ze zużytych ogniw paliwowych.

Ciekawostki

  • Nazwa technologii pochodzi od nazwiska Michala Kovaříka, głównego twórcy Factorio i współwłaściciela Wube, który posługuje się nickiem kovarex. [1]
  • Proporcje izotopów uranu w grze są zbliżone do występujących faktycznie na świecie, wynoszących 0.72% 235U i 99.28% 238U. Uran 235 jest najbardziej rozpowszechnionym izotopem rozszczepialnym uranu, jednak by można było go wykorzystać w reakcjach rozpadu, prowadzi się jego wzbogacanie przy użyciu wirówek. Izotop 235U jest lżejszy, w związku z czym koncentruje się przy osi wirówki.
  • Amunicja uranowa produkowana jest z wykorzystaniem uranu zubożonego, produktu ubocznego w procesie wzbogacania. Uran zubożony składa się w większości z izotopu 238U, który jest słabo radioaktywny. Jego główną cechą, decydującą o wykorzystaniu w produkcji amunicji jest wysoka gęstość oraz skłonność do samozapłonu jego odłamków (piroforyczność). Ponadto, uran, podobnie jak inne metale ciężkie, jest toksyczny.


Zobacz również